Automat obrotowy – co to jest?

Automat obrotowy jest elementem, który potrzebny jest do wykonania profesjonalnego lakierowania. Sztuka lakierowania nie należy do łatwych i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Jest to dosyć trudna dziedzina, w której potrzeba wiele wprawy, aby odpowiednio dobrze opanować jej tajniki. Co więcej, jest jednak potrzebna i w celu ułatwienia jej i zautomatyzowania powstają różnego rodzaju narzędzia, a w śród nich automat obrotowy.

Automat obrotowy - co to

Dlaczego się lakieruje?

Wiele elementów i różnego rodzaju przedmiotów wymaga lakierowania, lecz dużo osób nie wie, dlaczego tak właściwie się dzieje. Jeśli chodzi o drewno, to jest coraz częściej wykorzystywane w różnego rodzaju aranżacjach wnętrza, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domów. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewna może ono szybko ulec zniszczeniu, a tego nikt by nie chciał. Generalnie, jeśli chodzi o samo lakierowanie to stosuje się je w celu nałożenia najczęściej kilku warstw ochronnych lakieru. Chroni on przed uszkodzeniami, lecz należy również pamiętać, że powłoka lakiernicza ma swoją wytrzymałość. W pewnym momencie powinno się ją usunąć i nałożyć nową, która przy okazji doda blasku i nowości.

Lakierowanie samochodu

Tak jak wcześniej wspominałem lakierowanie nie zawsze jest proste i przyjemne. Jeśli chodzi o lakierowanie samochodu, to zdecydowanie wymaga ono odpowiednich umiejętności. Niektórzy, gdy zobaczą na swoim samochodzie obcierkę lub wgniecenie, to od razu chcieliby poddać jakiś element lakierowaniu. Jednakże, nie zawsze jest ono konieczne, ponieważ, niektóre uszkodzenia mogą być usunięte metodą bezinwazyjną przy pomocy różnego rodzaju zestawów do napraw. Dzięki nim, powłoka lakiernicza pozostaje nienaruszona, co ma duże znaczenie z perspektywy estetyki, jak i również wartości pojazdu w momencie jego sprzedaży.

Jeszcze kilka lat temu panowała opinia, że najprościej jest pomalować cały element, ponieważ wtedy łatwiej zgubić różnicę kolorystyczną między nową, a starą powłoką. Jak najbardziej jest to po części prawda, ponieważ w poważniejszych zniszczeniach się go stosuje, lecz przy mniejszych już nie. W celu usunięcia małych rys, obcierek czy odprysków stosuje się lakierowanie metodą punktową. Co więcej, do niej nie potrzebny jest automat obrotowy. Jednakże przed wykonaniem lakierowania należy pamiętać, że trzeba odpowiednio przygotować element, ponieważ bez tego efekt pracy może nie być satysfakcjonujący.

Automat obrotowy

Automat obrotowy

Automat obrotowy jest zaawansowaną maszyną, która służy do automatycznego powlekania obrotowych elementów z dużą wydajnością. Dzięki niej oszczędza się lakier i przy okazji jest on o wiele precyzyjniej nałożony niż w przypadku lakierowania manualnego. Co więcej, można go dowolnie zaprogramować i nie potrzeba do tego zaawansowanej wiedzy. Warto też dodać, że maszyna dostępna jest z 4-6-8-12 lub 24 wrzecionami, a także możliwe jest wykonanie ATEX. Dodatkowo, urządzenie umożliwia niezależne sterowanie czterema pistoletami natryskowymi oraz może być wyposażone w dwa niezależne urządzenia podnoszące. Dzięki nim istnieje możliwość lakierowania detali od wewnątrz przy pomocy przedłużeń dyszy.