Słomki kompostowalne, czyli co to oznacza?

 Mówi się, że z czasem wszystko ulega biodegradacji. Ponoć to tylko kwestia lat. Za przykład weźmy słomki. Podaje się, że plastikowa słomka, która trafiła na wysypisko śmieci, ulega biodegradacji średnio w ciągu około 200 lat. Ich ekologicznemu odpowiednikowi, papierowym słomką zajmuje to średnio kilkanaście tygodni. Wydawało by się że problem tkwi jedynie w czasie. Otóż nie.

Biodegradacja, a kompostowanie

Często błędnie i zbyt obszernie rozumiemy słowo biodegradacja. Czym innym jest biodegradacja, a czym innym kompostowanie. Nawet jeśli upłynie te kilkaset lat i dojdzie do wspomnianej biodegradacji plastiku, to ten materiał nie rozpadnie się. Przekształci się jedynie w nie ekologiczne mikro związki, zwane mikro-plastikiem. Będą one dalej istnieć i wpływać negatywnie na środowisko. Często potrzebne też są jakieś konkretne warunki by doszło do ich biodegradacji, jak na przykład wysoka temperatura. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku papierowych słomek. Mówi się często że papierowe słomki ulegają biodegradacji i jest to prawda. Słomki kompostowalne to właśnie słomki papierowe. Gdzie je można odnaleźć? Najlepszym do tego miejscem jest ta strona. Wejdź i się przekonaj: https://papierowe.slomki.biz/

Proces kompostowania

W przypadku kompostowania, nie ma mowy o żadnych warunkach, wymaganych do ich rozkładu. Proces kompostowania polega na naturalnym rozkładzie, w wyniku działania procesów biologicznych (np.: bakterii, słońca, deszczu). Nie pozostawia on po sobie żadnych szkodliwych mikro-związków. Wręcz przeciwnie. Najczęściej wynikiem kompostowania jest próchnicza, lub naturalne nawozy. Nadają się one idealni do ekologicznego ogrodnictwa i mają bardzo dużo minerałów potrzebnych rośliną. Należy pamiętać że  nie wszystkie materiały ulegające biodegradacji, ulegają kompostowaniu, ale wszystkie materiały kompostowane ulegają biodegradacji.

Inne rodzaje eko słomek

Słomki kompostowalne to również  słomki ze słomy, słomki papierowe, oraz makaronowe słomki, Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej dostępne w sklepach są papierowe słomki. Dokonując wyboru jako konsumenci, powinniśmy pamiętać o kwestiach związanych ze środowiskiem i strać się by był on jak najbardziej neutralny dla środowiska.

 

Kategorie Dom