Działanie drukarek atramentowych – na czym polega?

Drukarki atramentowe to jedne z tych najpopularniejszych. Znajdują zastosowanie w biurach. Wykorzystywane są też do użytku prywatnego. Drukarki atramentowe polecane są przede wszystkim do druku zdjęć i obrazów, jednak poradzą sobie również z dokumentami tekstowymi. Drukują one zarówno w kolorze, jak i wersji monochromatycznej. Aby jednak drukarki atramentowe mogły działać, potrzebują tuszu. Na jakiej zasadzie zadrukowuje on kartki papieru?

Historia drukarki atramentowej

Początek druku atramentowego datuje się na lata 70. XX wieku. Wtedy to podjęto pierwsze próby wydruku oparte na technologii barwników. Pierwsza drukarka atramentowa powstała jednak wiele lat później. Stworzyła ją firma Hewett-Packard w 1988 roku. Pierwszym urządzeniem był model z linii DeskJet.

Drukarki atramentowe zastąpiły niepraktyczne i hałaśliwe drukarki igłowe. Prostota ich użytkowania, stosunkowo niewielkie gabaryty i praktyczność sprawiły, że drukarki na tusz szybko weszły do obiegu. Dziś znaleźć można je w ofercie większości firm sprzedających sprzęt biurowy. Z racji tego, że są dostępne w niższych cenach niż urządzenia atramentowe, są chętnie kupowane zarówno do biur, jak i domów.

Jak działa drukarka atramentowa?

Mechanizmem, który pozwala drukarce atramentowej na działanie, jest głowica drukująca. Składa się ona z setek, a często nawet tysięcy miniaturowych dysz. To właśnie one są odpowiedzialne za wytryskiwanie ciekłego atramentu na papier. Dozowany jest on kroplami, z których każda ma objętość 1 pikolitra. Obraz przez drukarkę atramentową jest zadrukowany bardzo szybko. Miniaturowe dysze wytryskują tusz z szybkością do 100 km/h. Warto tu jednak zaznaczyć, że systemy aktywizacji drukarki są zależne od producenta urządzenia. W niektórych spotkać można się z termiczną metodą atramentową, w innych wykorzystywana jest technika druku piezolektrcznego.

Zobacz szeroką ofertę drukarek atramentowych na https://tonatuszu.pl/drukarki/atramentowe.

Jak drukuje drukarka atramentowa?

Dostępne na rynku modele drukarek atramentowych znacznie się od siebie różnią. Różnice te wpływają m.in. na to, jak działa drukarka atramentowa. Profesjonalne sprzęty wykorzystywane do druku na nośniki wielkoformatowe sięgają po tzw. technologię druku ciągłego. Oznacza to, że wewnątrz urządzenia generowany jest ciągły strumień kropek atramentu.

W przypadku domowych i małych firmowych drukarek drukowanie odbywa się jednak z dokładnie taką ilością atramentu, jaka jest potrzebna. W praktyce oznacza to, że kropelki wyrzucane są z głowicy tylko w tym momencie, gdy mają zostać wydrukowane na papierze. Tę technikę drukowania nazywa się drop on demand.

Tusz – niezbędnik druku atramentowego

Aby drukarka atramentowa mogła drukować, konieczny jest tusz. Umieszcza się go w specjalnym podajniku urządzenia. Może on być czarny lub kolorowy (Yellow, Magenta, Cyjan). Wybór trybu drukowania w czerni i bieli lub kolorze, będzie warunkować czy dokument/zdjęcie będzie monochromatyczne, czy nasycone barwami.

CMYK - drukarka atramentowa.

W drukarkach atramentowych wykorzystywane mogą być tusze rozpuszczalnikowe oraz pigmentowe. Te pierwsze są jednorodną cieczą z rozpuszczonymi barwnikami. Z tego typu tuszu tworzą się bardzo małe krople atramentu, które wykorzystuje się w wydrukach o wysokiej rozdzielczości. Wadą tuszu rozpuszczalnikowego jest jednak to, że nie jest on odporny na działanie czynników zewnętrznych typu promieniowanie UV, woda, tarcie. Obraz wystawiany na ich działanie blaknie i niszczeje.

Tusz pigmentowy jak sama jego nazwa mówi, zawiera pigmenty będące cząstkami stałymi. To m.in. dlatego jest odporny na czynniki zewnętrzne. Jego minusem są jednak duże krople atramentu, które trudno się ze sobą mieszają. Przez co odwzorowanie kolorów może nie być najlepszej jakości.

Zasady działania drukarki atramentowej są dość proste. Głowica drukująca oraz zasobniki z tuszem umieszczone są na ruchomej szynie przesuwającej się wzdłuż krótszego boku kartki. Na nią z głowicy wystrzeliwane są krople atramentu, które to tworzą kolejne linie obrazu. Ta prosta mechanika działania sprawia, że drukarek atramentowych używa się łatwo, nawet w domowych warunkach. jeśli do tego doda się ich niską cenę oraz dobrą jakość druku nie powinno dziwić, że są sprzętami, które mimo upływu lat nadal są popularne.