Cięcie laserowe – zastosowania

Cięcie laserowe – zastosowania

Obróbka laserowa znajduje dziś zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Nic w tym dziwnego – jest bardzo precyzyjna, szybka, pozwala na spore oszczędności i znaczne przyspieszenie procesu produkcji. Cięcie laserem sprawdza się wszędzie tam, gdzie inne metody są mało dokładne, powolne lub powodują spore straty w materiałach.

Cięcie laserowe jest powszechnie wykorzystywane w przypadku obróbki metali. Wprowadzają je te zakłady, którym zależy na szybkości, precyzji oraz obniżeniu końcowych kosztów produkcji. Laser zapewnia bardzo wysoką precyzję i powtarzalność cięcia co do setnych milimetra. Można więc pewność, że wszystkie elementy wykonane przez laser będą identyczne nawet w drobnych szczegółach. Dodatkowo, laser pozwala na maksymalne zminimalizowanie strat materiału, co jest bardzo korzystne w przypadku materiałów kosztownych. Urządzenie laserowe można ustawić w taki sposób, aby optymalnie wykorzystało cały dostępny materiał, a ścinków pozostało niewiele. Po wycięciu laserem elementy metalowe nie muszą być poddawane żadnej dodatkowej obróbce, a więc skraca się cały proces produkcyjny. Wykorzystanie cięcia laserowego do obróbki metali to jednak tylko ułamek możliwości, jakie dają nam nowoczesne urządzenia laserowe.

Reklama i motoryzacja

Precyzję, dokładność i szybkość cięcia laserowego można wykorzystać nie tylko przy cięciu metali, ale również wielu innych materiałów: drewna, tworzyw sztucznych, tkanin, szkła, papieru, kartonu i wielu innych. Laserowe cięcie znalazło w ostatnich latach ogromne zastosowanie w reklamie przy wykonywaniu banerów, szyldów, stojaków reklamowych oraz wielu innych elementów reklamy wizualnej czy outdoorowej. Technologia laserowa jest również masowo wykorzystywana w motoryzacji. Zapewnia wysoki stopień automatyzacji produkcji, precyzję, elastyczność oraz bezdotykowe cięcie. W produkcji samochodów laser wykorzystywany jest nie tylko do obróbki metalów, ale również wielu niemetalowych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych czy tkanin. Zapewnia perfekcyjne, czyste krawędzie, a także brak zużycia narzędzia. Za pomocą jednego lasera można więc wykonać nieskończenie wiele elementów składowych auta.

Rękodzieło i dekoracje

Przy wykorzystaniu technologii laserowej zupełnie nowego wyrazu nabiera rękodzieło z drewna czy innych materiałów, z których wykonywane są różnego rodzaju dekoracje. Oczywiście cięcie laserowe nieco zmienia definicję rękodzieła – wszystko jest bowiem zmechanizowane i ujednolicone. Laser doskonale nadaje się do cięcia i obróbki drewna, tworzenia skomplikowanych, zaawansowanych czy niesymetrycznych kształtów. Dzięki technologii laserowej można w drewnie wyciąć praktycznie wszystko, a jednocześnie wykonać setki lub tysiące dokładnie takich samych elementów. Ręczne wykonanie tych samych produktów byłoby nie tylko czasochłonne, ale również powodowałoby, że poszczególne elementy mogłyby mocno się od siebie różnić.

Przemysł meblowy i odzieżowy

Technologia laserowa doskonale sprawdza się także w przemyśle meblarskim, w którym pozwala na przyspieszenie produkcji, dokładne wycinanie poszczególnych elementów, tworzenie niezwykłych aranżacji. Podobnie jest w przypadku przemysłu odzieżowego. Cięcie laserem zapewnia wysoka precyzję, brak postrzępionych tkanin, a także maksymalne wykorzystanie dostępnego materiału. Laserowe cięcie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku niewielkiej produkcji, jak i szycia ubrań na masową skalę. Znacznie przyspiesza wszystkie etapy produkowania ubrań, zapewnia dokładność i precyzję szycia, nie powoduje dużych strat w materiałach. Ma to ogromne znaczenie w przypadku szycia ubrań z drogich, trudno dostępnych tkanin bądź materiałów, które są bardzo podatne na uszkodzenia.

Warto inwestować w technologie laserowe

Każdy przedsiębiorca, który choć raz wypróbował cięcie laserowe, doskonale zdaje sobie sprawę z szeregu jego zalet. Jest szybciej, dokładniej, bardziej precyzyjnie i bez strat materiałowych. Inwestycja w urządzenia do cięcia laserowego wydaje się więc być korzystna praktycznie dla każdej branży. Jedynym minusem urządzeń laserowych wydaje się być ich cena. W przypadku niewielkich zakładów produkcyjnych koszt urządzenia laserowego może być zbyt wysoki, aby można byłoby udźwignąć. Nic więc dziwnego, że cięcie laserowe jest wykorzystywane głównie przez duże przedsiębiorstwa, które mają możliwości finansowe i mogą sobie pozwolić na zakup drogiego sprzętu.

Mniejsze firmy, którym zależy na jakości, szybkości pracy i dokładności, również mogą skorzystać z możliwości, jakie daje technologia laserowa. Okazuje się bowiem, że niekoniecznie trzeba kupować drogie urządzenia. Obecnie na rynku działa sporo firm, które oferują obróbkę laserową różnych materiałów. Skorzystanie z ich usług to dobra opcja, jeśli nie mamy możliwości zakupu własnego urządzenia laserowego. Owszem, jest to dodatkowy wydatek, ale pozwala zaoszczędzić na wielu etapach i aspektach produkcji. Docelowo więc cięcie laserowe będzie opłacalne dla firmy także wtedy, gdy nie posiada na stanie własnego urządzenia.